W ostatnich wpisach poruszaliśmy tematykę pomp ciepła. Dziś nadal zostajemy w tym wątku. Wiecie już, że urządzenia te są nowoczesnym oraz ekologicznym sposobem na ogrzanie budynku. Mimo iż jest to popularny i dobrze znany sprzęt, to nadal można natrafić na nieprawdziwe informacje na jego temat. Dziś przytoczymy te najczęściej powielane mity i wyjaśnimy wszelkie niejasności.
Mit 1. Pompa ciepła to bardzo droga inwestycja
Koszty zakupu i montażu pompy ciepła wcale nie przewyższają wydatku całej inwestycji w inne źródło ogrzewania. Choć sam koszt urządzenia jest wyższy niż w przypadku kotłów, to musimy pamiętać, że system grzewczy to transakcja na wiele lat, więc należy na to patrzeć jak na długofalowy proces. Dobrze dobrana i zainstalowana pompa ciepła pozwala na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie budynku. Dla porównania – gdy chcielibyśmy ogrzać dom gazem, potrzebny jest projekt, przyłącze gazowe, komin oraz kotłownia. I chociaż montaż pompy ciepła również wymaga wygospodarowania miejsca na urządzenie oraz wykonanie odpowiednich przyłączy, to zliczając powyższe wydatki, często okazuje się, że inwestycja w pompę ciepła okazuje się znacznie tańszym rozwiązaniem. Pozwala ona na wykorzystywanie w sezonie grzewczym energii odnawialnej, nie uzależniając użytkowników od cen gazu, oleju czy węgla. Dodatkowo latem może zapewnić chłodzenie, dzięki odwracalnemu obiegowi. Montaż pompy ciepła, korzystającej z odnawialnych źródeł energii sprawia, że inwestycja w to urządzenie nie jest takim obciążeniem dla domowego budżetu, jak by się mogło z pozoru wydawać.
Mit 2. Pompy ciepła głośno pracują
Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie co klimatyzacja, dlatego też wiele osób ma wątpliwości co do poziomu hałasu, jaki może ona generować. Wiele lat temu pierwsze pompy ciepła wydawały hałas na poziomie blisko 80 dB dla jednostki zewnętrznej. Natomiast obecnie technologia jest już na tyle rozwinięta, że nie ma możliwości, aby ich praca była tak głośna. Wszystkie dopuszczone na rynek urządzenia muszą spełniać odpowiednie wytyczne, dotyczące między innymi poziomu hałasu. Dźwięk emitowany z pompy jest wytwarzany tylko przez wentylator i sprężarkę. Porównując poziom mocy akustycznej, generowanej przez moduł zewnętrzny pompy ciepła do innych źródeł hałasu, można stwierdzić, że hałas wytwarzany przez tak nowoczesny sprzęt nie jest uciążliwy. Najcichsze modele mogą pracować poniżej 50 dB, co jest porównywalne do szumu, jaki wytwarza kocioł gazowy czy domowa lodówka. Przy niektórych modelach właściciel domu może wybierać między modułem wewnętrznym, a zewnętrznym. Warto więc dodać, że również zewnętrzne urządzenia są ciche, a wręcz praktycznie niesłyszalne dzięki zoptymalizowanym akustycznie wentylatorom oraz inteligentnemu systemowi sterowania ich prędkością obrotową. Jednak warto wiedzieć, że nadmierny hałas to najczęściej efekt błędów popełnionych podczas montażu pompy ciepła.
Mit 3. Pompa ciepła korzysta z prądu, więc nie jest ekologiczna
Pompy ciepła to urządzenia, które do ogrzewania budynku wykorzystują energię skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Jest to energia odnawialna, co pozwala zaliczać te urządzenia grzewcze do grona ekologicznych. Zasada ich działania oparta jest na typowych przemianach fizycznych: parowaniu, skraplaniu oraz rozprężaniu. Nie emitują one do środowiska żadnych zanieczyszczeń, dzięki czemu są ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych sposobów ogrzewania budynków. Pozwalają znacznie ograniczyć zużycie paliw kopalnych, zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery i obniżyć koszty ogrzewania budynku. Faktycznie pompy ciepła potrzebują prądu do zasilania oraz pracy sprężarki. Jednak zużywają go niewiele w stosunku ilości energii elektrycznej do wytworzonej energii. Najczęściej pompa, która pobiera 1 kW mocy elektrycznej, oddaje ok. 5 kW mocy cieplnej.
Podsumowując, inwestycja w pompy ciepła jest opłacalna. To jedna z najlepszych metod ogrzewania domu energią odnawialną. Stawiając na to ekologiczne rozwiązanie grzewcze, robimy ukłon w stronę środowiska. Nie dajmy się zwieść nieprawdziwym informacjom o pompach ciepła – najlepiej bezpośrednio skontaktujmy się firmą, która posiada wieloletnie doświadczenie. My oferujemy montaż pompy ciepła w Trójmieście oraz w okolicznych miejscowościach już od wielu lat, dlatego znamy wszystkie aspekty i chętnie się nimi dzielimy. W następnym wpisie opowiemy o tym, jak sprawdza się pompa ciepła przy niskich temperaturach.