AdresAdres:  ul. Spacerowa 21, Rokitnica (Pruszcz Gdański)

ZadzwońTel:  503 046 882Tel: 511 383 526

Instalsan Sp. z.o.o. – Usługi Hydrauliczne

Czy pompa ciepła sprawdza się przy niskich temperaturach?

pompa ciepła wentylator

Efektywność pomp ciepła budzi wiele zainteresowania w kontekście zimy i wydajności pracy w niskich temperaturach. Błędnie krąży opinia, że nie są one w stanie dostatecznie ogrzać domu zimą. Co prawda sprawność funkcjonowania tego urządzenia uzależniona jest od aury panującej na dworze, jednak nie ma realnego zagrożenia, że mrozy pozbawią nas ogrzewania. Z tego wpisu dowiesz się, jak pompa ciepła sprawdza się zimą, przy minusowych temperaturach.

Efektywność pompy ciepła przy niskich temperaturach

Warto zauważyć, że Polsce od lat nie występują już drastycznie niskie temperatury. Dzięki temu pompy ciepła doskonale sprawdzą się w naszej strefie klimatycznej i będą stanowiły najwygodniejsze oraz całkowicie bezobsługowe źródło ciepła. Nawet kiedy temperatura jest ujemna, w powietrzu i tak występuje spora ilość energii, by powietrzna pompa ciepła mogła z powodzeniem ogrzewać dom – bilans zatem wciąż jest dodatni. Z 1 kW, który potrzebny jest do wyprodukowania energii, uzyskuje się ok. 5 kW energii końcowej. I właśnie dzięki tej nadwyżce możliwe jest chociażby ogrzanie wody. Ruch cząsteczek zamiera całkowicie w sytuacji, w której temperatura dochodzi do zera bezwzględnego, czyli wtedy, gdy słupki rtęci pokażą -273°C. Dlatego nie powinniśmy się obawiać, że gdy pompa jest jedynym źródłem ogrzewania, to podczas mrozów w naszym kraju zostaniemy pozbawieni ogrzewania i ciepłej wody.

Centralne ogrzewanie

Jak pracuje pompa ciepła zimą?

Mechanizm dostarczania ciepła przez pompę jest prosty – urządzenie pobiera energię z dolnego źródła energii (wody, gruntu lub powietrza) i przekazuje je do górnego, czyli do instalacji centralnego ogrzewania oraz na rzecz ciepłej wody użytkowej. Do pracy wykorzystuje jedynie prąd niezbędny do jej przesyłu. To sprawia, że jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań dostępnych na rynku. Jak radzą sobie poszczególne typy pomp ciepła zimą?

  • Wodna – energia z wód gruntowych jest najefektywniejszym źródeł ogrzewania, ponieważ bez względu na porę roku zawsze ma wysoką temperaturę. Instalacja oparta na dwóch studniach gwarantuje wysoką efektywność pompy ciepła również w czasie mrozów. Niestety, nie jest to popularne rozwiązanie na rynku ze względu na problem z dostępem do wody.
  • Powietrzna – jej głównym problemem jest niska temperatura dolnego źródła ciepła w okresie zimowym. Technologia pozwala na uzyskanie energii cieplnej przy 20-stopniowym mrozie, jednak nie tak efektywnie, jak przy temperaturze nominalnej. W przypadku bardzo niskiej temperatury jej pracę wspiera awaryjna grzałka.
  • Gruntowa z kolektorem pionowym – charakteryzuje się dobrą stabilnością termiczną, ponieważ dobrze wymiarowana głębokość odwiertu gwarantuje stałą temperaturę glikolu tłoczonego pompą, niezależnie od pory roku.

W odpowiednim doborze i montażu pompy ciepła niezbędna jest pomoc fachowca, którego wiedza oraz doświadczenie pomogą zoptymalizować opłacalność tej inwestycji.

Podsumowując, nawet podczas mroźnej zimy pompy ciepła są w stanie ogrzać dom i podgrzać mieszkańcom dużą ilość wody. Mimo iż silne mrozy stawiają wysokie wymagania pompom ciepła, to te wysokiej jakości, ekologiczne urządzenia zostały zaprojektowane i odpowiednio przetestowane w taki sposób, aby mogły bezproblemowo pracować nawet w niskich temperaturach.