AdresAdres:  ul. Spacerowa 21, Rokitnica (Pruszcz Gdański)

ZadzwońTel:  503 046 882Tel: 511 383 526

Instalsan Sp. z.o.o. – Usługi Hydrauliczne

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

Wentylator pompy ciepła

Pompa ciepła to wydajne oraz ekologiczne urządzenie grzewcze, na które decyduje się coraz więcej właścicieli domów – szczególnie nowoczesnych budynków energooszczędnych. Jej działanie opiera się na energii zgromadzonej w środowisku naturalnym. Nie wymaga ona również budowy komina czy wykonywania przyłącza gazowego. Zapewnia wyjątkową wygodę użytkowania, gdyż jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym.

Do czego służy pompa ciepła?

Pompa ciepła jest aktualnie najbardziej energooszczędną, ekologiczną oraz najtańszą metodą ogrzewania domu. Jej zadaniem jest wytwarzanie obiegu ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. Pompy pobierają ciepło z powietrza, wody lub gruntu i przenoszą je do domowej instalacji grzewczej – na przykład grzejników lub systemu ogrzewania w podłodze. Urządzenia te można także stosować w celu podgrzewania wody użytkowej oraz w basenach. Nadają się one również do chłodzenia, ponieważ latem mogą działać jako klimatyzacja.

Montaż pomp ciepła w budynku jest niemal bezinwazyjny. Nie trzeba wyznaczać specjalnych pomieszczeń, ponieważ urządzenia te są niewielkie. Można je stosować niemal wszędzie, niezależnie od wieku oraz możliwości technicznych budynku. Nie wymagają także dodatkowej przestrzeni na składowanie opału oraz popiołu. Pompę ciepła można zamontować zarówno w nowym budynku, jak i podejmując działania mające na celu termomodernizację już istniejącego. Montaż jest możliwy w przypadku domów jednorodzinnych, a także budownictwa wielorodzinnego czy przemysłowego.

Rozwiązanie na długie lata

Ogrzewanie domu oraz wody to zwykle największy wydatek związany z mieszkaniem w budynku jednorodzinnym. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na piec na ekogroszek, pellet, czy gaz, musisz liczyć się z wysokimi rachunkami w sezonie grzewczym. Nieustannie rosnące ceny węgla skłaniają do poszukiwania alternatywnych źródeł ogrzewania. Zyskującym na popularności rozwiązaniem są pompy ciepła. Zużywają one niewiele energii, jednocześnie nie generując żadnych spalin oraz szkodliwych substancji. Dodatkowo charakteryzują się one niebywałą trwałością, ponieważ są przygotowane do pracy nawet przez 50 lat. Jedyną wadą, która może odstraszać, jest początkowo wysoki koszt założenia instalacji. Natomiast obecnie ich zakup zwraca się dość szybko – nawet w ok. 5-7 lat. W perspektywie długofalowej montaż pomp ciepła przyniesie duże oszczędności.

Montaż pompy ciepła

Z myślą o środowisku

Zasoby ciepła środowiskowego są praktycznie nieograniczone, dlatego że są stale uzupełniane przez słońce oraz procesy zachodzące we wnętrzu Ziemi. Jeśli energię elektryczną potrzebną do jej zasilania uzyskujemy ze źródeł odnawialnych, to pompa działa neutralnie pod względem emisji CO2. Jakie są jeszcze zalety posiadania pompy ciepła? Dzięki swojej efektywności wpływa na znaczne ograniczenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery, ponieważ działa bez procesów spalania, a więc nie wytwarza szkodliwych spalin ani cząstek sadzy. Minimalizując ilość zużywanej energii pochodzącej z węgla, ropy, torfu czy gazu, pozwalamy Ziemi odetchnąć.

Podsumowując – pompa ciepła sprawdzi się idealnie jako nowoczesny oraz ekologiczny sposób ogrzewania budynku, a przy tym podniesie wartość nieruchomości – nawet tej starszej. Każdy, kto chciałby zatroszczyć się o środowisko naturalne, powinien rozważyć jej instalację. W następnym wpisie omówimy wszystkie rodzaje pomp ciepła, aby każdy mógł wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu.