AdresAdres:  ul. Spacerowa 21, Rokitnica (Pruszcz Gdański)

ZadzwońTel:  503 046 882Tel: 511 383 526

Instalsan Sp. z.o.o. – Usługi Hydrauliczne

Rekuperacja i rekuperator – czy są dla Ciebie?

REKUPERACJA I REKUPERATOR – CZY SĄ DLA CIEBIE?

Każdy budynek powinien być wyposażony w skuteczny system wymiany powietrza. W zamkniętych pomieszczeniach spędzamy bowiem mnóstwo czasu, a odpowiednie natlenienie wpływa zarówno na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne, jak i na komfort życia. Najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna ze względu na jej wygodę oraz brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Polega ona na wymianie powietrza przez nieszczelności okien i drzwi, jednak często okazuje się być niewystarczająca, co zmusza nas do szukania dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich jest wentylacja mechaniczna, czyli kontrolowana wymiana powietrza.

Rekuperacja – czym właściwie jest i jak działa?

Rekuperacja oznacza wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W czasie tego procesu zużyte powietrze znajdujące się w pomieszczeniu zostaje zastąpione świeżym, pochodzącym z zewnątrz. Wentylacja na zasadzie rekuperacji działa przy pomocy tzw. centrali. Posiada ona wbudowane wymienniki ciepła pozwalające na przekazanie energii pomiędzy strumieniami napływającego do domu powietrza ciepłego i usuwanego na zewnątrz powietrza zimnego. W dodatku następuje oczyszczenie go ze smogu, kurzu i alergenów. Jakość filtracji zależy oczywiście od klasy filtra.

Rekuperacja – korzyści

  • Lepsze zdrowie i poprawa samopoczucia – ponieważ powietrze posiada większe stężenie tlenu oraz mniejszą ilość alergenów i zanieczyszczeń.
  • Oszczędność – ze względu na możliwość kontrolowania wentylacji mechanicznej możemy liczyć na niższe rachunki w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, która jest niekontrolowana i prowadzi do pozbycia się dużych ilości ciepła, zwłaszcza w zimie.
  • Odzysk energii – w tym procesie energia wywiewanego powietrza jest ponownie wykorzystywana do ogrzania powietrza pobieranego z zewnątrz.
  • Po zamontowaniu dodatkowego wymiennika możemy również obniżyć temperaturę powietrza nawiewanego.
  • Działa bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz.

Rekuperacja ma niewątpliwie wiele korzyści wynikających ze swojej budowy i działania. Nie jest to tania inwestycja, jednak oszczędności na rachunkach za ogrzewanie będą wystarczające do jej zwrotu. Decydując się na zamontowanie systemu rekuperacji, warto zdać się na asystę doświadczonych specjalistów, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego systemu wysokiej jakości, a także zainstalują urządzenie w odpowiedni sposób. Należy również pamiętać o corocznych przeglądach technicznych oraz o regularnej wymianie filtrów w celu uniknięcia niepotrzebnych awarii i zapewnienia jak najdłuższej żywotności sprzętu.