AdresAdres:  ul. Spacerowa 21, Rokitnica (Pruszcz Gdański)

ZadzwońTel:  503 046 882Tel: 511 383 526

Instalsan Sp. z.o.o. – Usługi Hydrauliczne

Rodzaje pomp ciepła

wentylator pompy ciepła powietrznej

Pompy ciepła zyskują na popularności, tym bardziej w czasach, w których ceny pozostałych sposobów ogrzewania są bardzo wysokie. Na rynku dostępnych jest kilka form ich podziału ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskuje się ciepło. Żeby inwestycja w pompę ciepła szybko się zwróciła, należy wybrać najlepsze dla niej źródło ciepła. Niezależnie od rodzaju wykorzystują one darmową, zgromadzoną energię. To, czy lepiej sprawdzi się w tej roli woda, grunt, czy powietrze, zależy w dużej mierze od naszej działki. W tym wpisie omówimy pokrótce specyfikę i działanie każdej z pomp ciepła.

Powietrzne pompy ciepła

Tego rodzaju instalacja bezpośrednio korzysta z powietrza atmosferycznego i przechodzi przez wymiennik ciepła, następnie tłocząc powietrze do kanałów w celu zapewnienia ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej. Urządzenia te nadają się również do chłodzenia, ponieważ latem mogą działać jako klimatyzacja. Korzystanie z pompy powietrznej nie wymaga wykonywania zaawansowanych prac ziemnych. Można zamontować ją zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Aktualne modele dostępne na rynku mogą działać nawet w temperaturze do -25 stopni Celsjusza. Stanowią one najpopularniejszy wybór, ponieważ to rozwiązanie jest najtańsze oraz najłatwiejsze w montażu. W zależności od sposobu transportowania energii cieplnej pompy mogą występować w dwóch wariantach:

  • pompy ciepła powietrze-woda – korzystają z powietrza jako dolnego źródła energii, kierując ciepło do instalacji grzewczej bądź do zbiorników z gorącą wodą,
  • pompy ciepła powietrze-powietrze – pobierają powietrze z zewnątrz i kierują je bezpośrednio w formie już podgrzanej do budynku.

instalacja pompy ciepla

Gruntowe pompy ciepła

W przypadku pomp gruntowych dolne źródło ciepła stanowi – jak sama nazwa wskazuje – temperatura skumulowana w gruncie. To urządzenia o wysokim współczynniku wydajności, doskonale radzące sobie nawet w przypadku niskich temperatur. Ich montaż wiąże się jednak z koniecznością zainstalowania tzw. wymienników ciepła w ziemi, a zatem z wykonaniem odwiertów, chyba że zdecydujemy się na wymiennik poziomy. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że ich instalacja wymaga wygospodarowania dużej powierzchni na działce. Pompa gruntowa cechuje się bardzo wysoką efektywnością pracy, dzięki której tego typu urządzenie może być jedynym źródłem ciepła w budynku.

Wodne pompy ciepła

Wodna pompa ciepła charakteryzuje się wyższą wydajnością energetyczną niż jej poprzedniczka. Energię cieplną pozyskuje ona ze zbiorników wodnych, takich jak studnia, a niekiedy z przydomowych akwenów (staw bądź rzeka), co eliminuje konieczność jej wykopywania. Jednak w tym przypadku konieczna będzie inwestycja w filtr do wody, by zanieczyszczenia nie doprowadziły do awarii instalacji. Zaawansowane technologie pompy sprawiają, że działa ona sprawnie nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Natomiast najlepsze efekty pracy można uzyskać, gdy jej temperatura wynosi 5-8°C. Wykorzystywana woda może pochodzić z dwóch studni głębinowych – czerpalnej, dzięki której odzyskuje ona ciepło i przekazuje je do budynku, oraz zrzutowej, do której wraca ona zimna. Jeśli więc zależy nam na maksymalnej efektywności, warto zdecydować się na montaż pomp ciepła tego typu.

Każdy omówiony typ pompy cieplnej jest urządzeniem godnym uwagi, ponieważ posiada doskonałą zdolność do akumulowania ciepła, a przede wszystkim jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii znacznie zwiększa opłacalność całej inwestycji. Jeżeli już wiemy, jakie są możliwości naszej działki i do czego głównie pompa będzie nam służyć – należy przejść do działania.